Foto: Unsplash (Elena Koycheva)
Konzumace cukru je často spojována s různými zdravotními problémy a často se také spojuje s tím, že může negativně ovlivňovat kvalitu naší pleti.
Konzumace cukru přispívá k procesu zvanému glykace. Jedná se o proces, při kterém se molekuly cukru v těle navážou na proteiny, jako je kolagen a elastin, a způsobí jejich znehodnocení. Glykace urychluje stárnutí pleti, protože poškozuje její pružnost a pevnost, což vede ke vzniku vrásek a ztrátě mladistvého vzhledu.
Jak glykace ovlivňuje pleť?
Ztráta pružnosti a pevnosti: Glykace narušuje strukturu kolagenu a elastinu, což vede ke ztrátě elasticity a následné povadlé pleti, která vypadá unaveně a ochable.
Vrásky a jemné linky: Poškozený kolagen ztrácí svou schopnost regenerace a obnovy, což vede k prohlubování vrásek a jemných linek. Pokožka se stává méně odolná vůči vnějším vlivům a postupně ztrácí svou hladkost.
Zhoršená hydratace: Glykace snižuje schopnost pleti zadržovat vlhkost, což přispívá k její suchosti a dehydrataci. Dehydratovaná pleť je náchylnější k tvorbě šupin, jemných linek a má matný vzhled.
Pigmentace a nerovnoměrný tón pleti: Konečné produkty glykace (Advanced Glycation End products, AGE) mohou ovlivnit proces pigmentace, což vede k tvorbě tmavých skvrn a nerovnoměrného tónu pleti. Tento jev může být výraznější u lidí s tmavší pletí.
Nadměrný příjem cukru může také přispívat k rozvoji akné. Cukr zvyšuje hladinu inzulínu v těle, což může vést k nadprodukci kožního mazu a následnému ucpávání pórů.
Aby se co nejvíce minimalizoval negativní dopad cukru na pleť, je samozřejmě nejlepší co nejvíce omezit konzumaci jednoduchých cukrů (sladkosti, sladké nápoje). Doporučuje se zvýšená hydratace, která podporuje detoxikaci těla a pomáhá v pleti udržovat vlhkost. Zařaďte do svého jídelníčku také potraviny bohaté na antioxidanty, které zpomalují stárnutí organismu – patří mezi ně například: vitamíny C a E, zinek, mangan, zelený čaj či gingo biloba.
Moderní dermatologie na pomoc
„Minimalizovat a obnovit mladistvý vzhled pleti lze také za pomoci chemického peelingu. Díky němu můžete odstranit poškozené vrstvy pokožky a stimulovat tvorbu nového kolagenu. Tento zákrok zahrnuje aplikaci roztoku AHA kyselin na pokožku, který způsobuje exfoliaci horní vrstvy pleti. Nová vrstva kůže, která se objeví, je hladší a pevnější, což pomáhá minimalizovat jemné linky a vrásky způsobené glykací,“ říká dermatoložka MUDr. Adéla Procházková z Perfect Clinic Dermatology.
Další velmi účinnou metodou je laserová terapie. Ta pracuje na principu stimulace kolagenu v hlubších vrstvách pokožky. Tím se zlepšuje pevnost pleti a snižuje výskyt vrásek. Vhodný je například frakční CO2 laser.
„Velmi populární je poslední dobou také mikrojehličkování s radiofrekvencí. Jedná se o inovativní techniku, která kombinuje mechanické mikrojehličky s radiofrekvenční energií. Tento proces vytváří drobné poranění v pokožce, což stimuluje přirozený regenerační proces těla a produkci kolagenu a elastinu,“ dodává dermatoložka Adéla Procházková.
Comments