top of page

Jak obnovit narušenou kožní bariéru?

Obrázek autora: Beauty teamBeauty team
Lucas Sankey, Unsplash

Naše pokožka je jako ochranný plášť, který nás chrání před nástrahami okolního světa. Odolává mrazu, větru i nečistotám, zadržuje vlhkost a zabraňuje pronikání bakterií. Někdy ale sami kožní bariéru nevědomky oslabujeme, ať už příliš horlivou kosmetickou rutinou nebo špatným životním stylem. Pokožka se pak brání zarudnutím, pnutím nebo drobnými šupinkami.


Naštěstí pro nás má kůže neuvěřitelnou schopnost regenerace, a když jí dopřejeme správnou péči, můžeme i tyto škody napravit. Jak poznat, že je kožní bariéra narušená, vyvarovat se tomu, co jí neprospívá a znovu ji posílit?

 

K čemu slouží kožní bariéra?

Kožní bariéra je součástí nejsvrchnější vrstvy pokožky, odborně zvané stratum corneum. Tvoří ji vrstva odumřelých kožních buněk, které jsou obklopeny směsí lipidů, jako jsou ceramidy, cholesterol a mastné kyseliny.

 

Hlavní funkcí kožní bariéry je udržování vlhkosti uvnitř kůže a ochrana před vnějšími vlivy. Zabraňuje dehydrataci tím, že minimalizuje odpařování vody z pokožky, a zároveň slouží jako štít proti pronikání škodlivých mikroorganismů, znečištění nebo chemických látek z okolního prostředí. Důležitou roli hraje také při regulaci pH pokožky, které by mělo být mírně kyselé. Toto prostředí pomáhá udržovat rovnováhu mezi mikroorganismy přirozeně přítomnými na pokožce a brání přemnožení těch, které by mohly způsobit podráždění nebo infekci. Zdravá kožní bariéra je proto klíčem k pevné, hydratované a odolné pokožce. Jakmile je však cenná rovnováha narušena, dochází k oslabení ochranných funkcí, což se může projevit nepříjemnými příznaky.  

 

Pokožce škodí špatná péče i počasí

Nepřátelé kožní bariéry bohužel číhají všude. Mezi ty největší patří agresivní kosmetika – například přípravky s vysokým obsahem alkoholu, pochybit ale můžete i častým používáním exfoliačních produktů nebo peelingu s hrubými částečkami. Svůj díl viny nakonec nese i extrémní počasí – mrazivé zimy, horké letní dny nebo silný vítr mohou pokožku vysušit a narušit její rovnováhu – stres, nedostatek spánku nebo nezdravá strava bohatá na cukry a tuky, které společně oslabují regenerační schopnost kůže a přispívají k jejímu poškození.

 

Příznaky narušené kožní bariéry

Jakmile je kožní bariéra narušena, dá vám o tom s jistotou vědět. Jedním z prvních příznaků bývá pocit suchosti a pnutí, často doprovázený vznikem šupinek. Pleť může být zarudlá a podrážděná, někdy dokonce svědí. Narušená kožní bariéra může také zvýšit citlivost na kosmetické produkty, které ji dříve nedráždily, což je jasný signál, že něco není v pořádku. U některých lidí se objevují i vážnější problémy, jako jsou ekzémy, častější tvorba pupínků nebo zhoršený průběh akné.

 

Jak pokožce ulevit?

Obnova kožní bariéry vyžaduje trpělivost, dobrou zprávou ale je, že kůže se dokáže sama regenerovat. Důležité je ji v tomto procesu podpořit, a proto je prvním krokem k nápravě minimalizace používání agresivních přípravků, jako jsou ty s obsahem alkoholu, sulfátů nebo parfemací. Místo toho byste měli používat pouze jemné čisticí prostředky a hydratační krémy bohaté na ceramidy, glycerin nebo kyselinu hyaluronovou. Peeling si pak dopřávejte s dostatečnými časovými rozestupy a volte ten, který je určený pro citlivou pleť obličeje. Klíčem k úspěchu je také ochrana před UV zářením, každodenní používání opalovacího krému totiž pomáhá chránit pokožku před dalším poškozením.

SHVETS production, Pexels

Pokud se problém úpravou vaší skincare rutiny nezlepšuje, možná je potřeba přistoupit k razantnějším krokům, jako je úprava stravy. V tomto případě se vyplatí zařadit potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, antioxidanty a vitamíny C a E, které přispívají k obnově pleti.

  

Regenerace kožní bariéry trvá v průměru dva až čtyři týdny, během kterých by měla péče zůstat co nejjednodušší a nejšetrnější. S pravidelným a citlivým přístupem se nakonec přirozená rovnováha opět obnoví, vaše pokožka se zklidní s stane se pružnější a ještě krásnější.



0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page