top of page

Káva: Kde se vzal nejoblíbenější nápoj na světě a další zajímavosti

Food & Travel team

Foto: Unsplash (Demi Deherrera)


Tak praví legenda


Poutavá legenda o objevu kávy, datovaná do 9. století, pochází z Etiopské vysočiny. Jednoho dne si zvídavý pastevec koz jménem Kaldi všiml nezvyklého chování svých koz poté, co zkonzumovaly červené plody jistého stromu. Tato náhoda údajně vedla k objevení povzbuzujících vlastností kávy a k počátkům jejího pěstování a následnému rozšíření po celém světě. Pravdivost legendy o Kaldim a jeho kozách dnes již asi neověříme, je však jisté, že tato prastará historka je symbolickým počátkem naší lásky ke kávě.


Cesta k dokonalosti


Pěstování kávy je pečlivý a dlouhý proces, který začíná výběrem optimálních klimatických podmínek – tradičně jsou to například vyvýšené terény v teplých krajinách. Ty nabízí především oblast v tropickém pásu kolem rovníku – mezi obratníky Raka a Kozoroha.  Sběr kávových zrn je delikátní záležitost, která vyžaduje precizní načasování. Zrna musí být posbírána přesně v době, kdy dosahují svého vrcholu zralosti – jen tak se následně může plně rozvinout jejich bohatá chuť. V některých oblastech se sklízejí plody jednou ročně, jinde dvakrát za rok. Jsou však i místa, kde sklizeň trvá nepřetržitě. Výběr optimálních podmínek a následná péče pěstitelů kávy od výsadby až po sklizeň přispívají k tomu, že naše šálky nakonec plní aromatický nápoj z vysoce kvalitních kávových zrn.



Foto: Unsplash (Nordwood Themes)


Výroba kávy je věda


Podmanivá vůně kávy je výsledkem souhry více než 1 500 různých přírodních látek. Z těchto sloučenin vznikají rovněž jemné a velmi rozmanité chuťové profily, které přecházejí od zemitých a čokoládových tónů až po ovocné a květinové. Po sklizni procházejí surová kávová zrna několika fázemi zpracování. Nejdůležitější je pražení, které má na chuť výsledné kávy zásadní vliv. Do této fáze si zrnka ještě zachovávají světle zelenou barvu a teprve v pražírně se promění ve známé „hnědé zlato“ s charakteristickým výrazným aroma. Právě nyní se dají s kávou dělat opravdové divy. Její výslednou chuť můžeme ovlivnit například pomocí zvolené teploty, rychlosti míchání a doby pražení. Stejně jako u vína, i v případě kávy je její příprava doslova alchymií, která každému výslednému druhu vtiskne tisíce odlišných tónů a nuancí.

 

Arabica vs. Robusta


Existuje řada různých druhů kávových zrn, hlavními odrůdami jsou arabika a robusta. Přestože jsou obě velmi známé, lidé často neví, jaký je v nich vlastně rozdíl. Zrna kávy arabika jsou proslulá svou jemnou chutí a komplexní vůní, káva z nich se vyznačuje sofistikovaným aroma s náznakem citrusů. Naproti tomu robusta se může pochlubit silnějším, více hořkým chuťovým profilem a vyšším obsahem kofeinu, což z ní často činí oblíbenou volbu pro ty, kteří v kávě hledají povzbuzení. Přestože jsou výrazně jiné, mohou se oba druhy zrn skvěle doplňovat. Důkazem je obliba kávy vyrobené ze směsi obou odrůd.



Foto: Unsplash (Mike Kenneally)


Novinky ve světě kávy


Přestože k objevu kávy došlo již před více než tisíci lety, má nám stále mnoho co nabídnout. Od nových vědeckých poznatků přes šlechtění nových kávovníků až po nejnovější trendy v příchutích a způsobech, jak si kávu můžeme vychutnávat. Stále populárnějšími jsou takzvané "ready to go“ kávy. Jsou připravené k okamžité konzumaci, lze je vzít kamkoliv s sebou, skvělé padnou do ruky a nezabírají příliš místa.  Jsou často balené v chytře vymyšlených plechovkách z recyklovatelných materiálů šetrných k přírodě. Výrobci káv, jako je například HELL, se tohoto trendu chopili a nabízejí rozmanitou řadu variant balené kávy. Vychutnat si tak můžete třeba kávu s příchutí exotického kokosu, slaného karamelu nebo aromatického rumového oříšku. Zkrátka ale nepřijdou ani milovníci tradičních chutí. Ti si mohou v designové plechovce vychutnat buď klasické espresso nebo smetanové latte či krémové cappuccino. Tyto kávy jsou vyrobené z extraktu ze směsi kvalitních kávových zrn arabika a robusta a neobsahují konzervanty.

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page