Preventivní vyšetření prsou by mělo být samozřejmostí u každé ženy i v mladším věku. Riziko karcinomu prsu se zdaleka netýká jen žen ve skupině nad 45 let, ale často postihuje i mladší ženy. Nejdůležitějším krokem v prevenci jsou pravidelné prohlídky na ultrazvuku či mamografu.
Nádor prsu se týká i mladších žen
Stále platí, že nejvíce ohroženou věkovou kategorií jsou ženy ve věku nad 50 let. Ovšem i v mladší generaci (cca 30–45 let) přibývá pacientek s onemocněním prsu. „U mladých žen se absolutní počty nádoru prsu zvyšují jen o desítky, tedy málo. Nicméně tím, že standardně plošně nejsou mladé ženy vyšetřované, přichází mnohdy k prvnímu vyšetření až s pohmatovým nálezem v pokročilém stadiu onemocnění“ upozorňuje mamodiagnostik z Perfect Clinic MUDr. Lucie Jansta Pieranová, MBA. Právě včasná diagnostika karcinomu prsu je hlavním smyslem preventivních vyšetření a zachraňuje životy.
Jakou roli hraje genetika a kdy začít s prevencí?
Velké riziko u mladých žen sehrává samozřejmě genetika, tedy rodinná zátěž nádorovým onemocněním. Tyto ženy by měly absolvovat preventivní vyšetření prsou v pravidelných intervalech, a to mnohem dříve a v častějších intervalech než běžná populace. Kdy začít, jak často chodit a které vyšetřovací metody zvolit, pacientkám poradí lékař specialista z oborů onkogenetiky, onkologie, chirurgie či mamodiagnostiky. U žen, které nemají pozitivní rodinnou anamnézu a nemají obtíže, doporučujeme začít s pravidelnou prevencí kolem 30 roku věku. Ženy mladší 30 let se samozřejmě mohou také objednat na preventivní vyšetření.
Jaké chyby dělají ženy v přístupu k prevenci?
Velké plus a nedílnou součástí prevence je pravidelné samovyšetřování prsou, a to mnohé ženy nedělají. Ideálním intervalem je samovyšetření každý měsíc, v období po menstruaci, kdy je prsní žláza nejméně citlivá a je v klidu. „Postupně se žena naučí poznávat strukturu prsní tkáně a v případě, že si při samovyšetření najde nějaký hrbolek nebo bulku, o které si nebude zcela jistá, zda už tam v minulosti byla nebo ne, toto je právě ten impulz, kdy se objedná na vyšetření třeba i nadstandardně dříve, mezi jednotlivými doporučenými kontrolami. Často se také setkáváme s názory žen ve věku nad 45 let, které teprve s prevencí začínají, proč vlastně chodit na kontroly dříve, když jsem neměla potíže? Bohužel musím konstatovat, že se nádorové onemocnění prsou týká žen mnohem mladších a to, že nemá pacientka potíže, neznamená, že nemůže mít nádor prsu,“ upřesňuje MUDr. Lucie Jansta Pieranová.
Kdy jít na sonografii a kdy na mamografii?
Sonografie (ultrazvuk) a mamografie jsou dvě hlavní metody vyšetřování prsů, přičemž každá má svou specifickou roli. Sonografické vyšetření se doporučuje zejména mladším ženám a ženám s hustší prsní tkání, u kterých může být mamografické vyšetření méně přehledné. Ultrazvuk je schopen zobrazit ložiskové změny velmi malých rozměrů ať již nezhoubné nebo zhoubné povahy. V ultrazvukovém zobrazení hodnotíme také zánětlivé změny, obtíže hormonálního původu, ale také změny či nemoci v období těhotenství a při kojení.
Lze na sono chodit i po dosažení 45 let?
V tomto věku mají ženy samozřejmě možnost absolvovat ultrazvukové vyšetření v mezidobí mezi mamografiemi, jejichž interval je dvouletý. Tato ultrazvuková vyšetření nejsou proplácena zdravotními pojišťovnami, klientky tedy nepotřebují k vyšetření žádanku a toto vyšetření si hradí jako samoplátkyně.
Mamografické vyšetření je považováno za nejefektivnější metodu včasného odhalení rakoviny prsu, především u žen nad 45 let. Vzhledem k výskytu rakoviny prsu i v mladších věkových skupinách, je možné začít s mamografickým vyšetřením již ve věku 40 let. Odborníci doporučují ženám mezi 45 a 69 lety pravidelnou mamografii každé dva roky, pokud nejsou v rizikové skupině. Ženy s vyšším rizikem vzniku rakoviny prsu (např. kvůli genetickým faktorům, jako jsou mutace genů BRCA1 a BRCA2 apod.) by měly začít s vyšetřením dříve a častěji konzultovat možnosti prevence se svým lékařem.
Mnoho žen prevenci ze strachu oddaluje
Správná a častá prevence je klíčem ke zdraví. Bohužel mnoho žen se na pravidelné prohlídky bojí chodit. Toto potvrzuje i MUDr. Lucie Jansta Pieranová: „Ano, bohužel se s tímto fenoménem setkáváme poměrně často. Jednak se ženy z nějakého důvodu mamografu bojí. Někdy tvrdí, že někde četly, že je mamograf škodlivý, anebo že slyšely, že se stejně po mamografii někdy dodělává ještě ultrazvuk, tak k čemu to tedy je dobré?" Odpověď je jednoduchá: když mamografie zobrazí problém nebo nějakou nejasnost, musíme si doplnit i další zobrazovací metodou potřebné informace, abychom viděli co nejvíce změn a pak se mohli rozhodnout, jakou další např. bioptickou metodu zvolit k histologickému ověření daného problému. Je potřeba si také uvědomit, že žádná metoda není 100 %. Může se stát, že některé patologické přednádorové a nádorové stavy, které jsou zobrazeny na mamografii nemusí být v ultrazvuku vidět a naopak. Proto mají ženy nad 40 let možnost obě metody mezi sebou kombinovat.
Zdravý životní styl a prevence rakoviny prsu
Podle lékařských studií může zdravý životní styl významně přispět ke snížení rizika vzniku rakoviny prsu. Pravidelná fyzická aktivita, strava bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a zdravé tuky mohou pomoci regulovat tělesnou váhu a tím snížit riziko onemocnění. Obezita, zejména po menopauze, je spojena se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny prsu kvůli nadprodukci estrogenů v tukové tkáni. Stejně tak konzumace alkoholu a kouření zdraví obecně neprospívá. Je naprosto jasné, že jedním ze zásadních rizikových faktorů je stres. Proto je nesmírně důležitá také duševní hygiena a s tím spojená žádoucí fyzická aktivita, ideálně ve formě sportu, která velmi účinně stres odbourává.
Comments