Source: Pixabay
Čtete cedulky na oblečení a vyznáte se v nich? Víte, jaký materiál vás nejvíce zahřeje a z čeho by měl být upleten svetr? Nezáleží totiž na tloušťce vašeho úpletu, někdy je nejteplejší ten nejslabší svetr, co máte ve skříni. Neplaťte tedy zbytečně za oblečení, které vás nezahřeje a vy ho stejně nebudete nosit. A které materiály vybírat? Podívejte se na náš přehled nejčastěji používaných vláken.
Přírodní materiály
Vlna je přírodní materiál, který vzniká zpracováním srsti některých zvířat (ovcí, koz, lam apod.). Je velice kvalitní a nic vás tak nezahřeje. Pokud se o vlněný svetr správně staráte, má dlouhou životnost. Musíte ovšem také počítat s vyšší pořizovací cenou. Přírodní vlna je prodyšná, hřeje a zároveň saje a je odolná vůči zápachu. Nejčastěji se můžete setkat s těmito názvy:
Kašmírový svetr Adila Admiral Blue: https://www.nila.cz/kasmirovy-svetr-adila-admiral-blue/
1. Mohér - vlna z angorské kozy
Mohér je pevný, savý, málo žmolkuje. Jeho velkou předností je hebkost a zajímavý lesk.
2. Merino - vlna z ovcí
Merino je na dotek velice měkké a jemné. Má výborné tepelně izolační vlastnosti a je prodyšné. Doporučuje se i pro novorozence, pokožka je v teple a dýchá.
3. Kašmír - vlna ze srsti kašmírské kozy
Vlna je velmi jemná, lehká a hřejivá, ale mohou se tvořit žmolky.
4. Alpaka - vlna ze srsti lamy alpaky
Tento materiál je velmi hřejivý, vlna je měkká, prodyšná a nekouše.
Svetr Living In The Light Ecru: https://www.nila.cz/svetr-living-in-the-light-ecru/
Umělé materiály
Nejčastěji se u svetrů setkáváme s polyesterem nebo s akrylem. Tato umělá vlákna jsou levná a často používaná. Jejich nevýhodou jsou zejména špatné termoizolační vlastnosti a téměř žádná prodyšnost. V těchto svetrech vám jednoduše řečeno bude zima a ještě se budete potit. Pokud svetr z umělých vláken, měl by v něm být alespoň nějaký podíl vláken přírodních.
Comments