top of page

Zdraví na dosah ruky: Jak pěstovat klíčky a mikrogreens?

Přidejte do své stravy zelené poklady plné živin! (foto Sonnentor)
Přidejte do své stravy zelené poklady plné živin! (foto Sonnentor)

Pokud hledáte způsob, jak posílit své zdraví a zároveň přidat do jídelníčku čerstvou, křupavou a výživnou složku, zelené klíčky a mikrogreens jsou tím pravým! Tyto malé, ale nesmírně silné rostlinky obsahují bohatství vitamínů, minerálů a enzymů, které mají pozitivní vliv na imunitu, trávení i celkové zdraví. Nejkrásnější na tom je, že je můžete snadno pěstovat i doma, a to ještě před oficiálním začátkem jara.

 

Klíčky jsou právě naklíčená semínka, která konzumujeme včetně kořínků. Mezi oblíbené druhy patří například mungo, jetel nebo ředkvička. Naopak mikrogreens – mladé výhonky rostlin – se sklízí po několika dnech růstu – obvykle za 7 až 14 dní. Do této kategorie spadá řeřicha, rukola, hořčice nebo bazalka. Na rozdíl od klíčků, které jíme celé, u mikrogreens konzumujeme pouze nadzemní část rostliny, kterou odstřihneme těsně nad povrchem zeminy.

 

Jak přispívají ke zdraví?

Tyto malé rostlinky v sobě ukrývají obrovské množství živin, díky čemuž přinášejí celou řadu zdravotních výhod. Jsou bohaté na vitamíny C, A a K, minerály jako železo, hořčík a vápník, ale také antioxidanty, které posilují imunitní systém, podporují zdraví pleti a pomáhají detoxikovat organismus. Vysoký obsah vlákniny v klíčcích přispívá k lepšímu trávení a pravidelnému pohybu střev, zatímco mikrogreens pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi a snížit riziko chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby nebo cukrovka.

 

Díky nízkému obsahu kalorií a vysokému množství bílkovin jsou klíčky i mikrogreens ideálním doplňkem stravy pro ty, kteří se snaží udržet zdravou váhu. Navíc poskytují přirozený zdroj energie, což je činí skvělou volbou pro aktivní životní styl.

 

Jak je zařadit do jídelníčku?

Využití domácích klíčků a mikrogreens v kuchyni je opravdu široké. Můžete je přidat do salátů, polévek, smoothie, nebo použít jako křupavou náhradu klasického salátu v sendvičích a na toustech. Skvěle se hodí také na omelety, pomazánky nebo do wrapů. A pokud se vám nechce vařit, stačí si je jen tak natrhat přímo z misky a užívat si jejich osvěžující chuť. Tato zelená dobrota je ideální i jako dekorace na jídlech, protože nejen že chutná skvěle, ale zároveň pokrmům dodává krásnou barvu.

Křupavý chléb s klíčky – zdravý a chutný způsob, jak obohatit svůj jídelníček! (foto Sonnentor)
Křupavý chléb s klíčky – zdravý a chutný způsob, jak obohatit svůj jídelníček! (foto Sonnentor)

Jak je pěstovat v domácím prostředí?

Pěstování klíčků a mikrogreens doma je jednoduché a nevyžaduje mnoho místa. Stačí vám sklenice, nakličovací miska nebo i starý hrníček. Pro začátek doporučujeme semínka mungo, která vyklíčí již za 4 dny. Semínka namočte na 12 hodin a poté je 2–3x denně proplachujte, dokud nezačnou růst. Po 4–5 dnech je přesuňte do lednice, aby zůstala čerstvá. Kromě mungo můžete vyzkoušet i další klíčky, jako jsou ředkvičky, jetel nebo pískavice. Mikrogreens, například řeřichu nebo rukolu, pěstujte v misce s vlhkou půdou.

 

Pro úspěšné pěstování je důležité zajistit správnou vlhkost a světlo. Některá semínka vyžadují tmu během prvních dnů, jiná potřebují světlo. Místo pro pěstování by mělo být mimo přímé slunce, protože to klíčkům nesvědčí. Nezapomeňte na pravidelné proplachování, aby se předešlo nežádoucím bakteriím, a dbejte na hygienu – čisté nástroje a umyté ruce jsou nezbytné. Pěstujte menší množství najednou, aby klíčky měly dostatek prostoru pro růst.


Comments


© 2022 Dedicated CZ s.r.o

bottom of page