8. března se celosvětově slaví Mezinárodní den žen. Spousta z nás má tento den spojený s minulým režimem a červeným karafiátem, znáte ale historii tohoto významného svátku? A víte, proč bychom na něj neměli zapomínat?
Source: Pixabay.com
Jeho historie se začíná psát na pozadí sociální krize v roce 1908 v New Yorku, a to stávkou asi patnácti tisíců švadlen, které hromadně demonstrovaly zejména za volební práva žen a také za lepší pracovní a životní podmínky. Demonstrace neprobíhaly úplně v poklidu, a dokonce kvůli účasti byla spousta žen propuštěna ze svých zaměstnání a jejich životní podmínky se ještě zhoršily. Stávkou se neslo heslo „chléb a růže“, kdy chléb připomínal ekonomické jistoty a růže lepší kvalitu života.
Source: Getty Images
Tyto události následovaly rok po prvním socialistickém sjezdu žen ve Stuttgartu. Konference se zúčastnilo na 60 delegátek a padl zde návrh, aby se ženy hromadně scházely a vyžadovaly svá volební práva. Od velké demonstrace se v USA označovala jako Národní den žen poslední únorová neděle, v Evropě se tento významný den vyhlásil o dva roky později, a to na druhém socialistickém sjezdu žen v Kodani.
Ke stanovení jednotného data nakonec přispěly rozsáhlé demonstrace v Petrohradě 23. února 1917, kdy ženy protestovaly proti první světové válce. Následně byla ustanovena vláda, která schválila volební právo žen. Podle gregoriánského kalendáře je právě 23. únor vlastně 8. březen. Tento svátek oficiálně uznala OSN roku 1975, a my si můžeme 8. březen připomínat jako důležité datum, které klade důraz na práva žen po celém světe a vyzdvihuje rovnoprávnost obou pohlaví, spravedlnost a mír.
コメント